Перша допомога при непритомності


Перша допомога при непритомності

Непритомність - раптова короткочасна втрата свідомості, супроводжувана ослабленням діяльності серця, дихання, яка виникає через різке зменшення притоку крові до головного мозку.


Зазвичай причиною непритомності є тимчасове порушення тонусу кровоносних судин, скупчення крові в черевній порожнині, відтік її від головного мозку, шкіри і м'язів, падіння кров'яного тиску.
Непритомність може трапитися при сильному нервовому потрясінні, переляку, швидкому переході слабкого хворого з лежачого положення у сидяче або стояче, при тривалому перебуванні в задушливому приміщенні, при перевтомі, виснаженні. Частіше він буває у молодих людей з підвищеною нервовою збудливістю.

Симптоми. перед непритомністю іноді відчувається запаморочення, слабкість, нудота, відзначаються блідість обличчя і губ, холодні кінцівки, слабкий частий пульс.
Такий стан триває від декількох секунд до 5-10 хвилин і більше. Тривалий непритомність становить небезпеку для життя, і в цьому випадку необхідна екстрена допомога лікаря.

Перша допомога при непритомності.

У приміщенні відразу ж відкривають вікна і двері, щоб забезпечити приплив свіжого повітря. Хворого укладають так, щоб його голова виявилася нижче тулуба. Потім йому треба розстебнути одяг, обприскати обличчя холодною водою, розтерти віскі оцтом, одеколоном, нашатирним спиртом (його ж дають нюхати, але не в бульбашці, а підносячи до носа змочену ватку або хустку, можна використовувати також хрін або оцет). Хворого слід тепло укутати, прикласти до ніг грілку. Коли він прийде в себе, напоїти міцним кавою, чаєм, вином або коньяком з молоком, словом, чим-небудь збудливим. Добре поставити теплу клізму з 4 стаканів води і чайної ложки солі.

Якщо непритомність триває більше 15 хвилин, то це стає небезпечним. Потрібно, не втрачаючи часу, до приходу лікаря зробити перегонку крові від кінцівок до серця таким чином підняти вгору праву руку хворого і нехай хтось інший її в такому положенні тримає, а ліву ногу, злегка піднявши, туго забинтувати, починаючи від пальців до стегна . Це направить кров до голови. Через чверть години (не довше) праву руку відпустити, ногу разбінтовать і зробити те ж саме з лівою рукою і правою ногою.
Якщо у хворого почнеться блювота, то треба повернути його на бік, щоб блювотна маса не потрапила в дихальне горло.

 При часто повторюваних непритомності, щоб убезпечити себе, треба пити відвар трави і коріння тирличу легеневої. Для цього 2 чайні ложки подрібненої сировини залити 1 склянкою окропу, кип'ятити 10 хвилин. Приймати по 0,5 склянки 3 рази на день за 30 хвилин до їжі.

При часто повторюваних непритомності нервового походження потрібно пити чай з висушених трав звіробою, меліси, квіток липи.

Після непритомності хворого треба напоїти міцним чаєм, кавою, вином або коньяком. Корисний чай з ромашки чи м'яти.